Milionář Zelenka má hluboko do kapsy? Nemá na zaplacení sankce 300 tisíc Kč?

Velký vezír Zelenka dojel na svoji nevymáchanou pusu. Takto výstižně popsal současnou životní situaci Jiřího Zelenky publicistický server Kauza Sever.cz.

Mostecký milionář a dřívější hybatel s politickými figurkami má velký problém. Policií byl obviněn pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu pomluvy, okresním státním zastupitelstvím obžalován a okresním soudem finančně potrestán formou trestního příkazu. Jiří Zelenka má za pomluvu zaplatit 300 tisíc korun.

HLAVNÍ LÍČENÍ

To však odmítá udělat. Má snad milionář hluboko do kapsy? Nevypadá to tak. Soudu oponuje a zpravodajským serverům Lidovky.cz, iDnes.cz a NeoVlivni.cz stejně jako agentuře ČTK údajně řekl, že v soudním spise jsou nepravdy, čili lži. Protože trestní příkaz odmítl, okresní soud nařídil hlavní líčení v uvedené trestní věci. Jak jsme již uvedli v minulém vydání Krušnohoru (str. 23), termín jednání byl stanoven na Mikuláše – 6. prosince 2017.

„Proti sankci podal Zelenka odpor, a případ tak soud projedná v hlavním líčení,“ potvrdil informaci server Lidovky.cz.

Poškozenou (pomluvenou) osobou je podle orgánů činných v trestním řízení náměstkyně ministra životního prostředí a mostecká zastupitelka Berenika Peštová z hnutí ANO 2011.

Ještě v době, kdy Jiří Zelenka byl radním a zastupitelem za hnutí Severočeši Most (SčMo), byla jmenovaná žena jeho koaličním partnerem, po rozpadu koalice politickým konkurentem.

UPLÁCENÍ?

Jiří Zelenka ji veřejně obvinil z korupce. Ve svých výrocích naznačoval, že Berenika Peštová uplácí mostecké zastupitele. Dokonce ji označil za viníka rozpadu koalice Severočechů Most s hnutím ANO 2011 a Komunistickou stranou Čech a Moravy. V politických kuloárech se přitom šuškalo o tom, že to byl právě Jiří Zelenka, kdo rozkol v koalici záměrně způsobil, protože měl jiné představy o jejím fungování. Nešla mu na ruku, jak si představoval. A zřejmě na tom bude dost pravdy. Hnutí ANO, jehož je Berenika Peštová členkou, kritizovalo Zelenku za jeho postupy v politice, což se mu pochopitelně nelíbilo a notně to dával najevo svým vystupováním na zasedání zastupitelstva.

TRESTNÍ OZNÁMENÍ

Berenika Peštová se proti Zelenkovým tvrzením bránila podáním trestního oznámení. „Jako jeden z nejvýše postavených státních úředníků si nemohu dovolit, aby o mě někdo rozhlašoval takové nehorázné pomluvy,” okomentovala svůj krok na zasedání městského parlamentu. Cítila se osobně poškozena, ale obávala se zároveň i poškození dobrého jména Ministerstva životního prostředí ČR.

Jiří Zelenka ale na svých výrocích trval a opakovaně označoval Bereniku Peštovou za hlavního viníka rozpadu koalice SčMo, ANO a KSČM. Dokonce o sobě prozradil, že o této záležitosti informoval samotného ministra Richarda Brabce (ANO), nadřízeného Bereniky Peštové. Vypadá to, že ji takto chtěl poškodit přímo u zaměstnavatele.

OPAKOVANÉ VÝROKY

„Řekl jsem mu, že Berenika Peštová uplácí zastupitele, zastav to, máš do pátku čas. Jestli ne, tak bude problém, protože to zveřejním. Tři dny předem věděl pan ministr Brabec, že Berenika Peštová uplácí. Neudělal s tím nic, naopak jim to schválil,“ uvedl tenkrát před novináři Jiří Zelenka.

Ve slovních útocích pokračoval v komentářích i ve svých statusech na sociálních sítích. Připisoval vzniklou aféru na vrub zastupitelky a náměstkyně ministra. Opakovaně sděloval, že právě ona za kauzou stojí; že je to ona, kdo se pokusil jeho lidi uplatit.

Ve stejné době Jiří Zelenka také rozdával rozhovory novinářům a kritizoval kvůli údajným nekalým praktikám své další politické oponenty – nejen zastupitele z hnutí ANO, ale také z KSČM a Sdružení Mostečané Mostu (SMM).

RAUBÍŘ

„Bylo to v novinách, v České televizi. Přijdete do práce, zapnete počítač a ze všech médií na vás vypadává, jaký jste raubíř,“ popsala Berenika Peštová serveru Lidovky.cz svou zkušenost. „Neoprávněně mě nařkl z něčeho, co jsem neudělala. Poškodil mě v práci a poškodil moje dobré jméno. On neposkytl jeden jediný důkaz, že jsem něco takového udělala,“ dodala.

VZDÁNÍ SE MANDÁTU

Po čase ale nastal zlom. Podnikatel Zelenka najednou rezignoval na post radního a vzdal se také mandátu zastupitele. Tyto kroky časově zapadají do období, kdy se policisté začali o Zelenku zajímat. Ten zřejmě usoudil, že to s ním nemusí dopadnout dobře. Oficiálně svoje rozhodnutí o abdikaci a vzdání se mandátu vysvětloval veřejným sdělením, že se spolupráce nové městské vlády hladce rozjela, byla bezchybná a už ho proto není zapotřebí. Mladí prý pracují velmi dobře. Měl tím zřejmě na mysli primátora Jana Paparegu a jeho náměstka Marka Hrvola.

PODAL ODPOR

Zelenku nakonec policisté obvinili, jak jsme již uvedli, ale on s finanční sankcí nesouhlasí. „Trestním příkazem byl uložen peněžitý trest,“ sdělila Lidovkám.cz Jitka Neterdová, mluvčí Okresního soudu v Mostě, jenž kauzu vyřizoval. Trestní příkaz je forma rozhodnutí, kdy soudce rozhodne jen na základě informací ze spisu. Jiří Zelenka se s trestem nesmířil, podal odpor a soud případ proto projedná ve standardním hlavním líčení.

Zelenka tvrdí, že obžaloba nestojí na pravdivých základech. Podle své obhajoby se pomluvy nedopustil, protože jen novinářům potvrdil, o čem mluvil s ministrem Brabcem. „V celém spise jsou uvedené nepravdy. Někdo je složil tak, aby zřejmě někdo takto rozhodl (míní trestní příkaz, pozn. red.). Jinak si nedokážu představit, že by někdo takhle hloupě rozhodl,“ sdělil serveru Lidovky.cz podnikatel.

Přestože za právníky dá víc, než kdyby zaplatil třistatisícovou pokutu, trvá na projednání své kauzy v hlavním líčení. „Vzhledem k tomu, že takto (jak rozhodl soud, pozn. red.) to není pravda, tak to radši budu platit právníka,“ vysvětlil svou motivaci Zelenka novinářům.

AROGANCE A DRZOST

„Arogancí a drzostí se ale nevyznačuje jen Jiří Zelenka. Podobně povýšeně a samolibě se chovají jeho dvě nejoddanější ovce – primátor Paparega a náměstek Hrvol,“ upozornil publicistický server Kauza Sever.cz.

Text a foto: Petr Prokeš

(za využití veřejných zdrojů)

Naše jednička - MUDr. Jan Cee

DSC 0005 

Zastupitelé SMM 2018 - 2022

Zastupitelské dny

Každou první pracovní středu v měsíci vás očekávají zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu.

Od 1500 do 1700 hodin jeden z nich v kanceláři tiskového mluvčího ve vstupní hale správy SBD Krušnohor (vchod 1), ulice Československé armády 1766, Most vyslechne připomínky a názory kteréhokoliv obyvatele města Mostu.

Zastupitelské dny 2018 - Využijte této příležitosti!

Stanovy sdružení

Stanovy Sdružení Mostečané Mostu k zobrazení zde.

Kontakt

Adresa

tř. Čs. armády 1766
434 01 MOST
Česká republika

Email

info@mostecane.cz