Slzy tajemnici asi nepomůžou

Jana Čejková, tajemnice Magistrátu města Mostu, čelí u okresního soudu obžalobě. Jde o případ voleb do Senátu v roce 2016, které Nejvyšší správní soud prohlásil za neplatné. Začátkem roku 2017 se musely opakovat. Stalo se tak proto, že Jana Čejková, která plnila funkci registračního orgánu, postupovala v rozporu s volebním zákonem a umožnila kandidovat osobě, jejíž kandidátní listina nebyla od samého počátku platná.


Státní zastupitelství spatřuje v jejím postupu naplnění skutkové podstaty přečinu podle § 330, odstavců 1, 2, písmena a) trestního zákoníku. Jde o maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, které způsobilo vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy nebo územní samosprávy, soudu či jiného orgánu veřejné moci.
V případě odsouzení hrozí tajemnici až tříletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.
K řízení před soudem se připojil stát zastoupený Ministerstvem financí ČR. Jiří Straka, zmocněnec ministerstva, v úvodu hlavního líčení uvedl, že stát požaduje nahradit škodu způsobenou opakováním senátních voleb ve výši 2 milionů 200 tisíc 256 korun.
Jana Čejková na začátku své výpovědi v prvním stání hlavního líčení sdělila, že se cítí nevinná – a neubránila se slzám. Dá se však předpokládat, že slzy ji od sankce neuchrání. Dosavadní soudní dokazování svědčí o hrubých chybách v jejím postupu. Rozsudek by měl být vynesen v tomto měsíci.
Bude-li odsuzující, bude to velká rána i pro samotného primátora Jana Paparegu (ProMost). Ten Janu Čejkovou před kritikou novinářů hájil a k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se jako „právník“ vyjádřil v tom smyslu, že to vidí jinak. Snad se teď o tajemnici s dvoumilionovou škodou na zádech proto dokáže postarat. Jako správný „spojenec“.
Podrobnější informace přináší nejnovější vydání měsíčníku Krušnohor.

Text a reprofoto: Petr Prokeš

Naše jednička - MUDr. Jan Cee

DSC 0005 

Zastupitelé SMM 2018 - 2022

Zastupitelské dny

Každou první pracovní středu v měsíci vás očekávají zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu.

Od 1500 do 1700 hodin jeden z nich v kanceláři tiskového mluvčího ve vstupní hale správy SBD Krušnohor (vchod 1), ulice Československé armády 1766, Most vyslechne připomínky a názory kteréhokoliv obyvatele města Mostu.

Zastupitelské dny 2018 - Využijte této příležitosti!

Stanovy sdružení

Stanovy Sdružení Mostečané Mostu k zobrazení zde.

Kontakt

Adresa

tř. Čs. armády 1766
434 01 MOST
Česká republika

Email

info@mostecane.cz