Sdružení Mostečané Mostu (SMM) vzniklo před patnácti roky jako reakce na tehdejší velmi neutěšenou situaci na místní politické scéně.

Ve vedení města se po léta střídaly dvě tradiční strany – ODS a ČSSD – veřejností soustavně podezírané z korupčního jednání. Chování tehdejších politiků vůči občanům bylo arogantní, lidé neměli šanci být vyslyšeni. Vedení města leželo jako trn v oku Stavební bytové družstvo Krušnohor, které rozvíjelo aktivity v oblasti úspor energií. Ve výbušné atmosféře skupina předsedů domů přišla s iniciativou na založení občanského sdružení hájícího zájmy bydlících – družstevníků a vlastníků bytů – a také dalších běžných občanů. Sdružení bylo založeno pod záštitou Krušnohoru.

SMM se svému cíli dodnes nezpronevěřilo. Stále naslouchá připomínkám, kritice i podnětům „obyčejných“ obyvatel Mostu. Ti se rádi a s důvěrou na SMM se svými podněty obracejí. Mají jistotu, že zastupitelé zvolení za tento volební subjekt se jejich podněty budou zabývat.

Dostávají prostor i v měsíčníku Krušnohor a také na webových stránkách sdružení, aby mohli prezentovat svoje názory a stanoviska před širokou veřejností. Bude tomu tak i tentokrát.

Přinášíme dva příspěvky občanů kritizujících současné vedení statutárního města Mostu ovládané Severočechy Most (SčMo).

Mgr. Petr PROKEŠ, tiskový mluvčí SMM

 

JSME RUKOJMÍMI

Dokázali jste nemožnou věc – naštvat mě před Vánoci. A to píšu slušně. To s tím zdražením myslíte opravdu vážně? Co jsme vám udělali?

Je mi skoro 60 let, ale mám pocit, že se jich asi nedožiju! Jak někde vidím jména Hrvol a Paparega, je mi zle. Vy jste prostě zneužili moci a my vaši rukojmí musíme platit. Zdá se vám to správné? Máte na to vůbec právo? Na parkoviště jste nedali ani korunu. Je bezúdržbové (kromě ročního zametení od TSmM). I zřízení jsem si platil sám. Já samozřejmě parkování musím zrušit, protože na to s manželkou nemáme. Povedl se vám váš velmi hloupý nápad.

Pánové, uvědomte si jednu věc – a to, že zrušením vyhrazených parkovacích míst se počet parkovacích míst NEZVÝŠÍ!!! Budu samozřejmě požadovat proplacení veškerých nákladů. Přestaňte se ohánět příklady jiných měst, tady jsme v Mostě. Jestliže mají někde jinde vyhrazena parkovací místa – co je nám do toho?

V Plzni také mají Dinopark a v Jindřichově Hradci Krýzovy jesličky a na Třeboňsku hodně rybníků..... To se bude také kopírovat?

Proč jdete proti lidu, vaším voličům? To už tady bylo v 50. letech, nemyslíte? Nechovejte se, prosím, jako šlechta s domnělou nadřazeností a řešte jiné věci, důležitější – aby cikáni nevysedávali na schodech, aby feťáci veřejně neprodávali drogy, zabraňte vandalismu, zvyšte počet hlídek městské policie, postarejte se o to, aby autobusy MHD topily atd. atd.

Hloupostí nazvanou zdražením vyhrazeného parkování jste politické body u lidí určitě nezískali. Zamyslete se, prosím, a uvažujte racionálně.

Ing. Kamil KŘIČENSKÝ, Most

 

O (NE)SPRAVEDLNOSTI

Před časem jsem potkal před domem svého souseda a na rozdíl od jiných dní se mi zdál poněkud bez nálady.

„Odtáhli mi auto z parkoviště,“ odpověděl na moji otázku jak se mu vede. „Přijel jsem v noci z dovolené, v autě jsem měl členy rodiny, nemocného vnuka, před naším domem ani místečko k zaparkování, a tak jsem zajel o blok dál. Tam jsem přehlédl asi zastrčenou značku o čištění a stálo mě to víc než deset procent mého důchodu,“ pokračoval soused zřejmě proto, aby si ulevil.

Protože znám „trest“ za uvedený přestupek, jehož výši osobně považuji ve většině případů za naprosto neadekvátní až nemravnou (sám jsem v minulosti zaplatil patnáct českých stokorun), slíbil jsem sousedovi, že se nad touto arogancí města a potažmo státu pokusím objektivně zamyslet a vyjádřit se k ní.

Samozřejmě uznávám, že nedodržení příkazu umístěné značky (zákaz stání v uvedeném termínu) je porušením dopravních předpisů, což se trestá.

Ale co například „lidské hledisko“, které se z našich životů jaksi vytrácí? Jaká je závažnost přestupku? Kde zůstala logika? Copak ti lidé (podle mě většina) porušili zákaz úmyslně? Cožpak ohrozili bezpečnost silničního provozu – na rozdíl od mnoha „zločinců“ na silnici, s nimiž si úřady, policie i naše bezzubé zákony nevědí rady? Cožpak to udělali schválně? Ne, ne a ještě jednou NE! Nesetkal jsem se s nikým (mám na mysli slušné, objektivně uvažující), kdo by výši trestu považoval za přiměřenou, za spravedlivou.

Zaplatit 1 500 korun opravdu „bolí“. Postižení pouze něco méně významného přehlédli, byli v časovém presu, nevstali dostatečně brzy, aby své vozidlo v přeplněném městě přeparkovali atd. atd. Ano, zkomplikovali údržbové firmě plynulý průběh čištění parkovišť. Ale je nutné na něm pracovat již od sedmé hodiny ráno? Hodinový posun by jistě zmenšil počet „hříšníků“ a menší počet vybraných pokut by snad naše město přežilo. A co například těch několik aut, která na čištěném parkovištích zůstanou, jen ohleduplně přestěhovat trochu dál nebo na sousední volné parkoviště a výši pokuty tomu přizpůsobit (tedy přiměřeně snížit)? Proč všechna auta odtahovat často na druhý konec města? Je v tom jen snaha získat peníze za prohřešek, na nějž existují i různé právní názory?

Napadá mě ještě řada dalších otázek i několik námětů. Samozřejmě jen pro ty, kteří jsou ochotni a schopni o předpisech, logice a především o míře spravedlnosti uvažovat a mají sílu a možnost něco změnit.

Snižme frekvenci „náletů“ na parkovištích našeho města (často s pochybným výsledkem) a uspořené prostředky věnujme například na vytvoření několika dalších parkovacích míst, případně na mzdy lidí, kteří je dokážou uklidit bez trapných odtahů. Doplňujme vybledlé čáry jednotlivých parkovacích polí, ty patří ke kvalitnímu parkování jako sůl do polévky. Ale pozor, ty čáry nemusejí být dlouhé jako průměrný automobil – poloviční (co do délky) pro orientaci řidičů stačí také. Mohou být i „dlouhé“, ale proč ne přerušované. Obojí znamená úsporu financí, a o to by nám, vedle přiměřené míry spravedlnosti, mělo jít. Či ne…?

Ing. Tomáš ZÁLEŠÁK, Most

Banner - ibenk Banner-Hazard Banner-MiniMost Banner-Strnci Banner-lza

Naše jednička - MUDr. Jan Cee

DSC 0005 

Zastupitelé SMM 2018 - 2022

Zastupitelské dny

Každou první pracovní středu v měsíci vás očekávají zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu.

Od 1500 do 1700 hodin jeden z nich v kanceláři tiskového mluvčího ve vstupní hale správy SBD Krušnohor (vchod 1), ulice Československé armády 1766, Most vyslechne připomínky a názory kteréhokoliv obyvatele města Mostu.

Zastupitelské dny 2018 - Využijte této příležitosti!

Stanovy sdružení

Stanovy Sdružení Mostečané Mostu k zobrazení zde.

Kontakt

Adresa

tř. Čs. armády 1766
434 01 MOST
Česká republika

Email

info@mostecane.cz