Je obecně známo, že na politiky působící zejména na celostátní úrovni nahlíží veřejnost zpravidla kriticky. Občanům vadí například bezobsažné dlouhé debaty „zástupců lidu“ v Poslanecké sněmovně, neurčité či přímo nepochopitelné výroky členů Senátu, kteří by naopak měli jít příkladem (protože „kontrolují“ navrženou legislativu). Občané se nemohou smířit s korupčními i jinými aférami atd. Protože nás zajímalo, jak jsou na tom „zástupci lidu“ z Mostecka, podívali jsme se do veřejných zdrojů a zjistili, že to i v jejich případě není zrovna žádná sláva.

Je to škoda, protože ještě před několika málo roky se na náměstích a ve schůzovních místnostech dušovali, že budou jiní než ti, kteří doposud vládli a pěkně do běla štvali lidi.

 ANALYTICKÉ BLÁBOLY

2016-01-10 politici vstupni-stranaProbrali jsme se docela velkým množstvím novin, časopisů, televizních a rozhlasových reportáží a materiálů na zpravodajských serverech, nicméně musíme konstatovat, že naši pozornost nejvíce upoutal materiál z takříkajíc regionálního zdroje. Je jím text nazvaný Bláboly poslance Bronislava Schwarze na diskusním webu kauzasever.cz. Naši pozornost upoutal ne proto, že měsíčník Krušnohor spočítal, že uvedený poslanec „zvládá“ vykonávat 27 funkcí (ne-li více) a zaslouží tudíž označení funkcionářský robot, ale proto, že zveřejněný materiál by politolog považoval za analytický.

Autor textu J. D. (z pochopitelných důvodů si nepřeje odhalit svoji identitu – pozn. red. webu SMM) totiž popsal celou řadu skutečností souvisejících i nesouvisejících s tímto poslancem, ale prostřednictvím tohoto poslance odhalujících spoustu dalších záležitostí, včetně propojení komunální, krajské a celostátní politiky. V obsažnosti popsaného je tento materiál velmi cenný. 

VYJÁDŘETE NÁZOR

Každý čtenář si může udělat celkový obraz. Může sám posoudit popsané věci a tak si udělat názor na objektivnost či neobjektivnost textu a vyjádřit písemně svůj názor (který rádi zveřejníme). Pro přehlednost jsme text rozčlenili do jednotlivých částí a obohatili o mezititulky. O čem jeho obsah vypovídá? 

ÚSPĚŠNÝ PODNIKATEL?

K velkému překvapení jsem se dočetl, že Jiří Zelenka „platí za úspěšného podnikatele, mecenáše a také regionálního politika“. Je vidět, že soustavné opakování lži přináší ovoce. Zelenka je zbohatlík, který v průběhu 90. let minulého století i začátkem tohoto století intrikami ovládl údržbu v Chemopetrolu. Konkurenci nemilosrdně likvidoval podlým přístupem.

2016-01-10 politici zelenkaPozději, když jeho kamarádíčkové po změně vlastníků odešli, svoji údržbářskou firmu prodal za několik set milionů korun (zpočátku tvrdil, že za 400 milionů, dnes říká, že za 1 miliardu; nu což, za dva roky to budou určitě 2 miliardy).

Před devíti lety se vrhnul na komunální politiku a Sdružení Mostečané Mostu využil pro své cíle. Volby jmenované sdružení vyhrálo, domluvilo se s komunisty a úspěšně vládlo městu Mostu. Jiří Zelenka údajně nechal podat asi deset trestních oznámení na předchozí městskou vládu v čele s primátorem Vladimírem Bártlem (ODS), přičemž se pochopitelně nic nestalo, neboť Zelenkova oznámení neměla hlavu ani patu.

V roce 2010 Sdružení Mostečané Mostu získalo v komunálních volbách více než 50 % hlasů. Politické hnutí Severočeši.cz, kde většinu tvořili členové Sdružení Mostečané Mostu, bylo ve vyjednáváních po krajských volbách dost neúspěšné – a to především zásluhou arogantního a zlostného jednání Jiřího Zelenky.

Za vlády tzv. Mostečanů Zelenka hájil jenom své podnikatelské zájmy. Magistrát města Mostu „výhodně musel“ prodat prosperující garáže tomuto tzv. regionálnímu politikovi. Později opět asi zcela náhodou za výhodnou cenu magistrát prodal bývalé sídlo městské policie. Tento tzv. komunální politik prosadil to, že „úklid“ kolem baráků v Chanově prováděl jeho oblíbenec cikán Tonka, jenž byl v Chanově prý současně největším lichvářem, který vlastně půjčoval peníze „vydělané“ z města.

Jiří Zelenka svému kamarádovi a chráněnci podnikateli Junkovi, který v podstatě vyprázdnil a zdevastoval Repre, dva roky před vypršením platnosti smlouvy na pronájem hradu prodloužil smlouvu na dvacet let. 

ASISTENT VODIČEM LOUTEK

Zákonodárci Alena Dernerová (Senát), Bronislav Schwarz (Poslanecká sněmovna) a Vlastimil Vozka (Poslanecká sněmovna) hájí jenom zájmy Jiřího Zelenky.

Je komické číst Schwarzovy bláboly na Aktuálně.cz ze dne 23. března 2015 (Rozhovor s Bronislavem Schwarzem č. 1 –„Poslanec platí kolegu z náhrad: Chci mu něco vrátit, přiznal“). Poslanec v uvedeném rozhovoru není upřímný, ale projevuje se jako hlupák, když uvádí, že Zelenka je jeho i Vozkovým asistentem jenom proto „…že má kontakty s Babišem“.

2016-01-10 politici vozkaZelenka je asistent-pomocník jenom proto, aby své „nadřízené“ Vozku, Dernerovou a Schwarze mohl vodit jako loutky – tedy tak, jak to sám uzná za vhodné.

Schwarzův (zcela typický) blábol o vybavení Zelenkova objektu WC a tedy důvodu, proč tam jsou a platí mu poslanci a senátorka nejvyšší nájem za státní peníze, je hloupý nesmysl. V mosteckých podmínkách totiž ve všech objektech, jež mohou být pronajaty pro tyto zákonodárce, jsou kuchyňky, sociální zařízení i zasedací místnosti naprosto běžnou záležitostí a za menší peníze. 

OVČANÉ JAKO OVCE

Bronislav Schwarz dalším (velice zábavným) rozhovorem obyvatele Mostecka obšťastnil na Aktuálně.cz dne 25. března 2015. (Rozhovor s Bronislavem Schwarzem č. 2 – „Politik o drahé kanceláři: Lidé nás tam vidí. A mohou na WC“).

2016-01-10 politici schwarzJiří Zelenka je popisován jako místní mecenáš. Tento výstavní exemplář „poctivosti“ nikdy nic neudělal nezištně. Naopak, zásadně ze všeho, a to bezohledně, dokáže ždímat peníze pro sebe. Bronislav Schwarz lže (jako když tiskne), jestliže tvrdí, že se se Zelenkou zná dvacet let. Taktéž se pochlubil, vlastně lhal, že umí arabsky.

Většinou je pravda, že všechno, do čeho se pustí, se mu povede. Chová se jako na dobytém území. Nečiní mu problém jít přes mrtvoly, pomlouvat, intrikovat, bezohledně vymýšlet, urážet a ponižovat. Žertem osudu je i to, že zrovna při návštěvě redaktora serveru Aktuálně.cz v kanceláři Bronislava Schwarze byl u tohoto zástupce občanů exposlanec Josef Tancoš (ČSSD). Proč se Bronislav Schwarz nepochlubil tím, že se o tomto exposlanci výsměšně vyjadřoval a stále vyjadřuje? „Zelí“ o Tancošovi mluví jako o „nevzdělaném Romovi“. Schwarzovo tvrzení, že „Zelí ty peníze nepotřebuje“ je na hranici politické debility. „Regionální politik“ Zelenka peníze přímo miluje a udělá kvůli nim cokoliv. Nu což, říká se: „Podej volovi klíče od záchodu a ovčané se ani nevys…. bez Zelího souhlasu.” 

KABARETIÉRKA?

Mediální výstupy senátorky Aleny Dernerové lze přirovnat ke kabaretu. Téměř nic neplatí z toho, co tvrdila. Například v článku Parlamentních listů ze dne 12. listopadu 2014 („Senátorka Dernerová: Klientelismus a organizovaný zločin ve státní správě oslabuje, vyhráno ale nemáme“) velmi vážně sděluje, že trend rozvoje klientelistických skupin se oslabuje.

Je vidět, že Alena Dernerová hájí nepravdivý názor. Celá nynější komunální politika je založena na klientelismu. Stačí se podívat na to, jak Jiří Zelenka prosadil do orgánů městských společností osoby, které jsou za svoji loajalitu k jeho osobě nadstandardně odměňovány. V podstatě si Jiří Zelenka „koupil“ komunistické poslance. Ti jsou připraveni za krásnou odměnu mu všechno odkývat. (Upozorňujeme, že text byl zveřejněn v době před rozpadem původní mostecké koalice SčMo-ANO-KSČM – pozn. red. webu SMM.)

2016-01-10 politici dernerovaJe neuvěřitelné, že za jednatele městského divadla nechal Jiří Zelenka zvolit městskou radou vyčpělého a vyhaslého Václava Hofmanna (člena ODS), jenž má „za nic“ měsíční odměnu 48 tisíc Kč! To ročně představuje sumu 576 tisíc, za celé volební období zhruba 2,3 milionu korun. K tomu pochopitelně Václav Hofmann využívá kancelář, spojovací a komunikační prostředky, počítač, dopravu. Proč asi?

Předtím tuto funkci jednatele vykonával ředitel divadla Jiří Rumpík – a to za pouhých 8 tisíc Kč měsíčně! To je rozdíl, že?

V orgánech společností města se objevily osoby, které nejsou ani poslanci, ani obyvateli města Mostu, dokonce nejsou ani odborníky. Šlo jen o to, aby byli odměněni za věrnost Zelenkovi z veřejných prostředků města Mostu? (ačkoli bydlí v jiných obcích Ústeckého kraje?)

Paní senátorko Dernerová, tak jak je to s tím klientelismem v komunální politice?

Text a foto: Petr PROKEŠ
(za využití veřejných zdrojů)

Banner - ibenk Banner-Hazard Banner-MiniMost Banner-Strnci Banner-lza

Naše jednička - MUDr. Jan Cee

DSC 0005 

Zastupitelé SMM 2018 - 2022

Zastupitelské dny

Každou první pracovní středu v měsíci vás očekávají zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu.

Od 1500 do 1700 hodin jeden z nich v kanceláři tiskového mluvčího ve vstupní hale správy SBD Krušnohor (vchod 1), ulice Československé armády 1766, Most vyslechne připomínky a názory kteréhokoliv obyvatele města Mostu.

Zastupitelské dny 2018 - Využijte této příležitosti!

Stanovy sdružení

Stanovy Sdružení Mostečané Mostu k zobrazení zde.

Kontakt

Adresa

tř. Čs. armády 1766
434 01 MOST
Česká republika

Email

info@mostecane.cz