Bronislav Schwarz je mužem mnoha aktivit. Hovoří se o něm jako o vojákovi, policistovi, strážníkovi a politikovi (vedle velkého množství dalších funkcí). Vykonává poslanecký mandát v dolní komoře Parlamentu České republiky. V Poslanecké sněmovně působí v rámci klubu hnutí ANO 2011, do parlamentu byl zvolen na jeho kandidátce za původní Severočechy.cz.

Řeč jde o politickém hnutí Severočeši.cz, které v minulosti vedl František Ryba. Jak je známo, v tomto hnutí došlo před časem k rozkolu, na kterém se podílel – vedle rovněž známého a kontroverzního Jiřího Zelenky – právě Bronislav Schwarz.

ROZKOL

Protože se veřejnost v třenicích mezi oběma křídly Severočechů.cz nezorientovala, převládl mezi lidmi názor, že jde o rozkol ve Sdružení Mostečané Mostu (SMM), což byla jedna z příčin toho, že sdružení nevyhrálo po dvou předchozích vítězných volebních obdobích (2006 – 2010, 2010 – 2014) klání politických stran v komunálních volbách před dvěma roky. Vítězným subjektem se stali Severočeši Most. SMM bylo ve volbách druhé. Kvůli manýrům vládnoucím u vítěze voleb, nebyli Mostečané osloveni pro koaliční spolupráci. Mezi oběma subjekty vládne napětí, což se projevuje i na zasedáních zastupitelstva. Bronislav Schwarz je sympatizantem Severočechů Most, příznivcem Jiřího Zelenky, jenž tento volební subjekt ovládá.

JEDINÝ V KŘESLE

Není proto divu, že se Bronislava Schwarze lidé na politiku ptají. Stalo se tak i v Městské knihovně Most, kde se muž mnoha funkcí zúčastnil dalšího pokračování cyklu besed Zná-Most. Byl jediným, kdo seděl v křesle pro hosty. Moderátor a lidé se proto ptali pouze jeho.

PŘEKVAPIVÉ ODPOVĚDI

Odpovědi týkající se politického života ve městě Most byly překvapivé – pozitivní a vstřícné. Že by po rozkolu v Severočeších.cz nastal obrat v myšlení Bronislava Schwarze? A pokud je to obrat, nestojí za ním zmoudření, jež mohlo nastat během jeho působení v celostátní politice? Nebo Bronislav Schwarz prožil v městské knihovně jen slabou chvilku, která jej „zlidštěla“? A nejsou nakonec jeho odpovědi dílem politického kalkulu – jakési jeho hry či hry někoho jiného?

BEZ KOMENTÁŘE

Odpovědi na tyto otázky neznáme. A hledat je v tuto chvíli ani nechceme. Bylo by to předčasné. Proto zveřejňujeme vyjádření Bronislava Schwarze bez jakéhokoliv komentáře. Nechť si čtenáři vytvoří úsudek sami.

BESEDA

V části věnované komunální politice byl posluchačem položen dotaz týkající se současné napjaté situace.

Proč je tolik nenávisti poslední dobou na mostecké politické scéně? Kde se ta nenávist bere?

Nemám nenávist vůči někomu. Jsem jenom naštvaný, že to tak dopadlo. Lidé, kterým jsem věřil, mě jednoho dne vyhodili z porady a řekli mi, že se kamarádím se Zelenkou a že již nemám na jejich porady chodit. Tak jsem řekl dobře. Tím to pro mě skončilo. Zavřel jsem dveře a je mi to od té doby jedno. Necítím nenávist. Bude mi padesát. Život uteče jako voda. Pokud má někdo nenávist, tak to se musíte zeptat toho konkrétního člověka. Já jsem jenom zklamaný a naštvaný. Na lidi, kteří na té poradě byli. Nezastali se mě. Měl jsem je všechny rád. Pro ně jsem vyřizoval odtahy, pro ně jsem budoval parkoviště, pro ně jsem budoval bezpečnost – a oni mě vyhodili z porady jako psa. Necítím nenávist. Držím se celý život jednoho hesla. Kromě loajality je nade vše čest. Kamarádím se Zelenkou, i když je kontroverzní. Je to takový buldok. Ale jsou věci mezi nebem a zemí, které se nedělají. Takhle to všechno vzniklo. Myslím si ale, že to není nenávist. Je to politický boj. A nedivím se těm lidem, že ho podstupují. Něco vybudovali. Teď se to bortí. Uvidíme, jak to bude v příštích volbách. Snad se to změní. Jediné, co vám řeknu, je to, že mě mrzí, že to tak dopadlo. Kdyby to tak nedopadlo – a Hana Jeníčková byla jedna z nich, chovala se trošku jinak – tak jsme se všichni měli moc dobře. Tohle to k ničemu nepřispělo. Zase jsme na začátku. Jako když Šulc zastavil přívod peněz sem a Most je na tom jenom bitý. Všichni na tom budou bytí, než se to zase rozeběhne. Na radnici máme mladé lidi. Myslím tím primátora a jeho náměstky, jsou zabezpečeni již ze svého života. A myslím si, že to město někam povedou. Mladí lidé mají šanci. To je celé. Nemám k tomu víc co říct.

Myslíte si, že se současné největší politické subjekty mohou nazpátek sbratřit?

Řeknu vám to, já se tím netajím. Využil jsem některé lidi, kteří mají blízko k Frantovi Rybovi. Řekl jsem jim: Vzkažte Frantovi, ať není důležitý a poražený. Já to zařídím se Zelenkou. Protože jinak bude bitý celý Most. Je to škoda. Most není tak veliký, aby tady mohlo být mnoho lidí šikovných na primátory, náměstky. Nemyslete si. On na to každý nemá. Nemyslete si, že když má někdo titul a je chytrý jako rádio, že může vést město. To tak vůbec není. Vyčítám i bývalému primátorovi Vozkovi některé věci, panu Pitínovi také vyčítám nějaké věci. Prostě není tolik lidí, kteří jsou připraveni vést město tak, aby všichni byli spokojeni. Mezi chytré lidi patří – řeknu vám to, já se za to nestydím – Venca Hofmann není špatný člověk, Pitín není špatný člověk, je schopný řídit město, Paparega.

Neodpověděl jste mi na otázku, zda může dojít ke sbratření…

Ke sbratření může dojít. Nikdy neříkej nikdy. Může dojít ke sbratření. Je třeba si věci vysvětlit. Nikdo neví, jak dlouho bude na tomto světě. Já bych si sbratření osobně přál. Některé lidi bych rád viděl. Nestydím se za to. Také to Zelenkovi vyčítám. Můžete mu to klidně říct.

Závěrečné slovo moderátora večera – ředitele mostecké knihovny Tomáše Ondráška: Všem nám přeji, aby se nejsilnější strany sbratřily, protože pro Most by to nebylo špatné. Most by konečně mohl odněkud někam směřovat. Kdyby se více subjektů sbratřilo, bylo by to ještě lepší.

Text a foto: Petr Prokeš

Banner - ibenk Banner-Hazard Banner-MiniMost Banner-Strnci Banner-lza

Naše jednička - MUDr. Jan Cee

DSC 0005 

Zastupitelé SMM 2018 - 2022

Zastupitelské dny

Každou první pracovní středu v měsíci vás očekávají zastupitelé ze Sdružení Mostečané Mostu.

Od 1500 do 1700 hodin jeden z nich v kanceláři tiskového mluvčího ve vstupní hale správy SBD Krušnohor (vchod 1), ulice Československé armády 1766, Most vyslechne připomínky a názory kteréhokoliv obyvatele města Mostu.

Zastupitelské dny 2018 - Využijte této příležitosti!

Stanovy sdružení

Stanovy Sdružení Mostečané Mostu k zobrazení zde.

Kontakt

Adresa

tř. Čs. armády 1766
434 01 MOST
Česká republika

Email

info@mostecane.cz